Blog

Koronavirus nekoronavirus

Koronavirus zaplavil celou republiku a vlastně celý svět. Považuju za důležíté k této všeobecné hrozbě napsat pár řádků a podělit se svými pocity otce, syna i vnuka. Všechny tyto role ve mě vyvolávají obavy o všechny členy mé rodiny. Především o mou babičku s dědou a tetou, kterým už bude k 80ti rokům a jsou tedy v rizikové skupině skupině, která může Koronavirus postihnout.

Především bych chtěl upřesnit, že nepropadám panice a snažím se všechno řešit bez velkých histerií. Snažím se informace filtrovat a dvakrát i třikrát ověřovat, než vynesu některé soudy. Chodím stále do práce a snažím se žít normální život, i když se nám sociální život osekal, protože se zrušili všechny akce a omezili jsme veškerý možný styk s přáteli. Takže budu muset udělat dětem dětský karneval doma. Rozhodně jsme nevzal obchody útokem a vykupoval regály.

Osobně si myslím, že za šíření této nákazy může jen a pouze lidský faktor a nezodpovědnost některých jedinců, kteří mají tendenci brát vše na lehkou váhu. Tito lidé se nezajímají o ostatní a nadřazují svoje potřeby, nad potřeby ostatních.

To, že někdo něco zakáže a my Češi vymýšlíme, jak to obejít, to je pro nás typické. V takových situacích bychom si, ale některé přirozenosti měli odpustit. Ae chápu, že je těžké po lidech něco takového chtít, když to neumí ani vrcholný představitel státu.

V úterý jsem byl na školení v Praze a když jsem jel zpět domů, tak jsem vyslechl telefonní hovor. Neposlouchám standardně cizí hovory, ale tento hovor slyšel se mou i celý autobus:

„Představ si,“začala hovor slečna na celý autobus,“potkala jsem je s nákupem a dětmi na hřišti a to se mi ještě chlubili, že včera přijeli z Itálie!!!“ Určitě si umíte představit v jakém duchu hovor dál probíhal. Přesně to je chování, kterému nerozumím. Je to stejné, jako nerozumím lidem, kteří vozí své děti do školky bez autosedačky, nebo podsedáku. A většinou jsou to ti, co se sami nepoutají. Nerozumím lidem, co jedou na kole, jejich dítě má přilbu a oni samotní ji nemají. Nerozumím spoustě lidského chování, které děláme do té doby, než se nás začne týkat.

Naproti tomu můj blízký příbuzný se dnes vrátil z Německa, kde pracoval a hned šel bezodkladně do karantény. Děti a žena šly k rodičům a on bude teď dva týdny sám doma. Nese to špatně, protože předtím rodinu neviděl tři týdny a další dva je neuvidí na živo. Chápe však, že je to nutnost, aby celou rodinu neohrozil. Vážím si jeho přístupu o to víc, protože by do té karantény nastoupit nemusel, protože v Německu pracuje a povinnost se na něj zatím nevztahuje. 

Celá situace kolem Koronaviru se nevyřeší za 14 dnů, ani za měsíc a musíme se připravit, že hrozba Covid-19 tu s námi bude delší dobu a i omezení budou možná drastičtější.

Přesto vidím situaci pozitivně. Je to příležitost se soustředit víc na sebe, semknout se a pomáhat si navzájem. My Češi ať máme spousty špatných vlastností, ale jedno umíme nejlíp. A to řešit věci s hůmorem. Ne nadararmo to o nás Michal Palin, jeden z členů Mouthy Python, prohlásil. A myslím, že ten člověk o hůmoru věděl hodně.

Hodně lidí bude asi pohoršeno, ale včera jsem byl s holčičkami na procházce v parku. Tolik lidí jsem tam neviděl od té doby, co otevřely nové obchodní centrum. Lidi stály v hloučcích a povídaly si, popíjeli pivo z okénka místní restaurace. Děti naplnili park kolobrndami, bruslemi a koly a všeobecně panovala všude dobrá nálada. I přesto všechno, co se děje, se na sebe lidi usmívali. Stejnou atmosféru mají videa s postižené Italie, kde si Italové společné zpívají z balkónů do ulic.Viděli jste ta videa? Koronavirus nekornavirus.

A nakonec zrcadlo mi tomu všemu mi zase nastavili děti. S dětmi si teď myjeme ruce častěji než obvykle, abychom jim zdůraznili, že hygiena je teď velmi důležitá. Po umytí mýdlem ještě používáme desinfekci. Šel jsem si mýt ruce s LIlinkou, umyl jsem je mýdlem a upozornil na správné mytí rukou a že je tomu potřeba mytí rukou věnovat péči, ale zapomněl jsme dát desinfekci.

„Tatí, ještě desinfekci!“, upozornila mě zezdola LIlinka,“Já nechci, aby dědeček s babičkou byly nemocný!“

Kromě všech ochranných nařízení, zvýšené hygieny je na prvním místě hlavně rodina. Solidarita, vzájemná pomoc, ohleduplnost je to, co nám pomůže proti této nemoci bojovat a nakonec jí překonat. Je potřeba selský rozum a kritické myšlení. 

Nakonec přidávám video, které si myslím, že by v této situaci měli vidět všichni.

Leave a Reply