Blog

V hlavě

 

Jeli jsme s holčičkami nakoupit. V autě bylo jedno zastíněné okénko kvůli sluníčku a druhá ne. Před jízdou tedy musel vyřídit závažný problém politických rozměrů. Proč to tak je a kdy se to tak stalo a že jedna to tak nechce a chce taky zástěnu dolů. Vzniklo to tím, když jsem den předtím jel s mojí sestrou, která zástěnu nechtěla a sundala, aby mohla koukat ven a tím mi zadělala na tento rodičovský problémů. Druhá zástěna tedy šla dolů. Problém před jízdou byl vyřešen. Ale stačilo prostě říct: „Tatínku, já to tam nechci, mohl by to dát, prosím dolů?“ Ne, musí vždycky přijít výslech, proč to tak je. Proč došlo ke změně a následují pocity, že se to někomu nelíbí, nebo že to tak nechce.

Po menším drámu jsem vyjeli, holky si vzadu hověly v sedačkách a Lilinka z ničeho nic najednou spustila, asi v návaznosti na předchozí epizodu:“Tati, my když jedeme s dědečkem a já sedím ve své sedačce, tak mě pálelo to okýnko, víš?“

„Aha…“, přikývnul jsem do zrcátka od volantu.

„A Klárka vymyslela, že se do okýnka dá tapesník.“, pokračovala dál.

„Hmmm…“

„A když se tam dá ten tapesník, tak už mě to u toho otýnta nepálí,víš? To to Klárka hezky vymyslela, viď?“

„Klárka, je ale chytrá hlavička!“, pochválil jsem starší dceru a ta se na mě zezadu do zrcátka zeširoka usmála.

„Klárka tam má v té hlavičce moc chytvého panáčka.“,doplnila mě Lilinka zezadu.

To jsou chvíle při, kterých mám co dělat, abych si nepoprskal přední sklo, nebo nenaboural. Z dětí vyleze neočekávaná fabulace, nebo myšlenková konstrukce,kterou neočekáváte.

„A co tam dělá ten panáček, Lilinko?“, byl jsme zvědavý.

„No, má moc pváce, víš?“, poučí mě.

„A s čím tam má moc práce?!“

„No, on tam uklízí.“

„Aha, a co tam uklízí?“, má zvědavost nabírala na obrátkách.

„No ona tam má Klárka bovdel. Velkej bovdel v tý hlavičce, tak uklízí!“

Samozřejmě to celé vyvolalo ve mě ještě spoustu otázek, jestli mají panáčka všichni, nebo jen naše Klárka? Jestli chlapečci mají v hlavičce taky panáčky nebo panenky? Jestli může být v hlavičce víc panáčků a tak podobně? Ale bál jsem se zeptat.

Nakonec celou myšlenku Lilinka zakončila tím, že panáček u Klárky v hlavičce uklízí, protože se chce stěhovat. S Klárkou jsem se cestou na nákup hodně nasmáli.

Mají Vaše děti v hlavičkách taky panáčky, nebo něco jiného? Mají jména, nebo nějaké zvláštní schopnosti?

 

Leave a Reply