Blog

Tá-Ta

Pro každého rodiče je jednou z nekrásnějších chvil, když jeho dítě řekne jeho jmého. Když Vaše dítě řekně „táta“ nebo „máma“ tu chvíli si pamatujete navždy. Možná až v té chvíli si uvědomíte, že táta opravdu jste. Slovo TÁ-TA tím dostáva platnost. I já si tu chvíli pamatuju.

Svoje první TÁ-TA jsme slyšel chvilku po Vánocích, když bylo Klárce 7 měsíců. Děláme si s kamarády takové malé kamarádské Vánoce. Kdy pár přátel se sejde, někdo uvaří a dáme si malé dárky. Byl jsem první v partě, kdo měl nějaké bábetko a tak jsem ho vzali s sebou. Klárka byla zlaté miminko, které stále spalo. Kam jsme jí do roka daly, tam spala. Byla zlatíčko. Budila se skoro jen na jídlo. Kamarád nám ji dovolil dát do ložnice, uložili jsme jí do peřin a mohli se věnovat vánočnímu kamarádskému veselení. Matka našeho dítěte jí pak šla po večeři a rozdávání nakrmit a já jsem si tam šel k nim přilehnout. Chvilku jsme tam s ní leželi, každý na jedné straně, držela nás těma malýma prstíčkama za ruce a okouněla těma velkýma očima. Šeptem jsme si povídali, ona se najednou na mě podívala těma velkýma modrýma očima a řekla: „Ta-ta!“

Lhal bych, kdyby řekl, že mě to nedojalo a že jsem neměl vlhké oči.

My tatínkové máme tu výhodu, že písmenko „t“ je pro děti lehčeji vyslovitelné, než „m“, takže naše ratolesti říkají dříve „táta“, než „máma“. Matka mých dětí se rozhodla, že u druhého dítětě tuto jazykovou bariéru zlomí a že Lilinky b první slovo bude MÁ-MA děj se co děj. Od pěti měsíců si ji dávala na kolena po kojení, aby si odříhla a mámovala na ní, až se jí od pusy prášilo. Mámovala na ní při přebalování, pri uspávání, při koupání. Ital by zvlola Mama mia. A jednoho krásného jsem měl čest zaslechnout tento rozhovor.

Pokus první :

Máma: „Lili, řekni má-ma.“

Lili:“Krk!“ (pořádně si říhla)

Pokus druhý :

Máma: „Lilinko, řekni mááá-ma!“

Lili: „Bu-ba“

Pokus třetí :

Máma: „Liluš, řekni má-ma, honem!“

Lili:“Arghhhhhhh…!!!“

Pokus čtvrtý:

Máma: Lilinko, řekni má-má, prosím!

Lili: Tá-ta!

FB status Matky mých děti:

Klárky první slovo bylo táta… Lilču intenzinvě učím máááma! Dnes její pvní slovo proběhlo… Je to jako nůž do srdce! Je to TÁTA! Jdu si sehnat lano!

Soucitné komentáře maminek pod statusem:

  • Jedině fialové lano! Chceš poslat odkaz?
  • Soucítím! Ten náš říkal „táta“ i mě a měl drsnou srandu z toho, jak mě tím vytáčí.

Leave a Reply