fbpx
Blog

Růžové světlo z Betléma

Je-li jsme okolo rozsvíceného stromečku v naší městské části a holčičky se začali obdivovat, jak je je vysokej a krásnej a modrej. Jsou na něm hvězdičky a krásně svítí. Hned se mi vybavilo, jak jsme si byli po tím stromem 24.12 minulý rok pro Betlémské světlo. Poslal jsem dozadu holčičkám otázku, zda si to pamatují. Pamatovali.

„A proč si lidi chodí pro to světlo?“, zeptala se Lilinka

Musím říct, že děti někdy kladou velmi dobré otázky. Pokud máte děti, tak to určitě moc dobře znáte.

Když mi bylo asi deset měl jsem nejlepšího kamaráda, který chodil do skauta. Když jsme se bavili, co kdo dělal o Vánocích, tak krom toho, co jsme dostali od Ježíška, tak vždy vyprávěl, že roznášel se skauty Betlémské světlo. Tehdy jsem to moc nechápal a taky mi má chlapecká ješitnost nedovolila se zeptat, co to roznáší za světlo a proč. Nechtěl jsem před kamarádem vypadat jako že něco nevím. Samozřejmě jsem věděl prd, co to je za světlo a proč ho skauti nosí. A znělo to celé mysticky a trošku jsem to taky kamarádovi záviděl.

Tradice roznášení Betlémského světla je poměrně mladá, českoslovenští skauti jí adoptovali hned v roce 1989 od Rakouských skautů, kde celá tato myšlenka vznikla. Myšlenka betlémského světla má samozřejmě základ už ve středověkých legendách. Světlo, které šíří skauti o vánoční čas má myšlenku jednoduchou. Betlémské světlo je symbolem míru. Nejsem věřící člověk ve smyslu, že bych věřil v Boha, ale ta myšlenka a jako vánoční tradice se mi to líbí. 

Poslal jsem dozadu holčičkám otázku, zda si pamatují, jak jsme byli pro Betlémské světlo. Pamatovali. Pamatovali si skoro všechno a brebentili jedna před druhou. Jak měli lucerničky a že budeme muset pořídit tento rok lepší lucerničky, aby to světýlko nezhaslo a bylo mu tam dobře.

„A proč si lidi chodí pro to světlo?“, zeptala se Lilinka

„Protože je to symbol míru, tepla a pohody. A když to světlo domu přineseš, tak ti to světlo z Betléma dává teplo, pohodu a spokojenost, víš?“

„Hmm, chápu, to je něco jako cukrová vata! „

Chvilka ticha.

„Hmm, cukrová vata….“,zasnila se.

Zajděte si pro betlémské světlo a dopřejte si mír a pohodu. Já určitě s holčičkami zase zajdu! Pro mě je, ale tento rok symbolem klidu a míru růžová cukrová vata. Veselé růžovo cukrové Vánoce všem!

PS: Na oficiálních stránkách Betlémského světla je mapa, kde si můžete najít nebližší místní akci ve vašem okolí, kam si můžete pro světlo dojít. 

2 Comments

Napiš mi, co si o tom myslíš!