fbpx
Blog

Proč hnusné bagety zmizely ze svačinového boxu: Cesta ke dokonalé bagetě pro školní svačinky

Taky děláte dětem svačiny do školy? Já jo. Dělá mi to radost. A není to raketová věda… , ale není to taky žádná prča. Nejsem žádná food máma a nemám pocit, že moje děti musí mí do školy k svačince bulgurový salát, chia puding nebo pomazánku z lilku na žitném chlebíku. Můj recept na dobrou svačinu je prostý. Bageta s smazacím sýrem, ovoce, zelenina a sladká dobrota v podobě nějaké tyčinky, bonbonu nebo sušenka. K tomuto nastavení dokonalé svačiny bylo potřeba se propracovat.

Svačina je základ

Nejdříve se mi moje svačiny s chlebíkama a rohllíkama a zeleninou vracely. Tak jsem se prostě mých holek zeptal: „Co chcete, abych Vám dělal k svačinkám do školy?“
Odpověď byla vlastně prostá a jednoduchá. Obě chtějí bagetku s mazacím sýrem. Křupavou a voňavou bagetku. Nevím, kde se v mých holkách vzala tahle touha po francouzském pečivu, ale přání je přání. Kdokoliv by mohl nabídnout, že bageta je to samé jako křupavý rohlík nebo houska. Určitě ano. Pro mě, pro váš. Když to vezmu z čistě estetického hlediska, tak ta bageta vypadá ve svačinovém boxíku prostě lépe. Chuť záleží člověka od člověku. Moje holky preferují bagety.

Vyřešíš jeden problém, vznikne další

Prošel jsem tedy prvním levelem výběru. Už jsem věděl, co holky chtějí. Nastal, ale další problém. I když jsem dával do boxíku bagety, tak se mi začali vracet nakousnuté zpátky. Zase jsem se zeptal: „Jaký důvod, že bagety nepapáte?“
Přišla prozaická odpověď: „Jsou hnusný!“
Ochutnal jsem a opravdu byly gumové, nechutnali čerstvé a už vůbec nebyly křupavé. Problém byl v tom, že bagety, které jsem koupil večer čerstvé, tak druhý den už byli jako vyžvejkaná žvejkačka. Vlastně bez chuti.

Problém vyřešen

My chlapi jsme dobří v tom hledat řešení. To se vždy v takových situacích hodí. Naproti mám krám, který otvírá v 7:00, takže koupit čerstvé pečivo nebyl problém. Začal jsem kupovat bagety hned ráno. Bagetky byly ještě čerstvě, křupavé a teplé. Efekt se dostavil ještě ten den. Boxíky přišly prázdné. I zelenina byla dojedená. A od té doby se vracejí prázdné pravidelně každý den. Další krokem bylo už jen přejít na bagetky, které se dají rozpéct, abych nemusel ráno do krámu a tento krok mohl vynechat. Ráno vstanu, hodím dvě bagety do trouby a rozpeču je. Holky je mají do školy krásně čerstvé, křupavé a teplé. Win win.

Ocenění a posouvání na další ležel

Tím jsem si jako táta vydobyl ocenění „táta dělá nejlepší svačinky“. A to chceš. Bez žitného chlebíku a bez sushi. Jak tohle, ale chcete překonat? I to se mi povedlo. Napadlo mě, že holčičkám budu dávat vzkazy do svačinového boxíku každý den. Už jsem to občas dělal, když měly nějaký těžký den ve škole nebo písemku, abych je povzbudil. Začal jsem jim psát vzkazy, vtipy, zajímavosti, motivační citace každý den.
Začal jsem první den s citátem od Marilyn Monroe pro Klárku. Je starší a je tedy dobrý barometr, jestli takové věci mají smysl. Už některé věci chápe. Napsal jsem na papírek motivační citát Marilyn Monroe a nalepil do boxíku.

„Úsměv je nejlepší make-up, který dívka může nosit.“ — Marilyn Monroe

Když znáš Mariln

Přišla ze školy nadšená a hned mi povídá, tak jako nenápadně: „Tati ty jsi mi dal do boxíku papírek.“
„Ano, dal!“
„Já jsem si dávala svačinu ve škole a četla si ten papírek, víš?“
„Ano.“ pobídl jsem jí.
„Tak tam byly se mnou holky z vyšších ročníků a viděly to.“
„Vy jste nevěděly, kdo je Marilyn Monroe“ napadlo mě.
„Ne vůbec! Já jsem jim vysvětlila, že mi to píšeš ty pro radost. A ony hned, že jseš hustej, že znáš Marilyn Monroe.“
„A co jsi jim na to řekla?“
„No, řekla jsem jim, že můj táta ví všechno!“

Lístečky jsou fajn

Samozřejmě jsem povyrostl až ke stropu.
„Můžu si ty lístečky schovávat?“
„Samozřejmě, dělám je pro tebe a jsou tvoje.“
Na to přišla Lilinka, která viděla lísteček. Zjistila, že Klárka dostala do boxíku, co ona neměla a hned spustila: „Já chci taky lísteček do boxíku!!!!“

Napiš mi, co si o tom myslíš!