Blog

Děti ze stanice Pretty Woman

Jako dítěti mi utkvěla scéna, kdy táta v 90. letech přivezl novou televizi z Německa. Úhlopříčku si nepamatuji, ale mým dětským 10setiletým viděním to byl obr. Pamatuji si, že to byla televize značky Sony a že kromě klasického mnoho tlačítkového ovladače, měla ještě jeden, který byl ve tvaru praku a měl uprostřed ovládací kolečko. Televize měla samozřejmě na tu dobu špičkový obraz a funkci picture in picture a spoustu dalších funkcí. Vím, že jsme při rozbalování a študování německého manuálu narazili na funkci, kdy televize uložila 90 s z aktuálního filmu a sestříhala jí jako by to byl akční film. Museli jsme to samozřejmě vyzkoušet.

V televizi tehdy nedávali nic lepšího než Pretty Woman. Klasiku z Richardem Gerem a Julii Roberts. Jak chudá kurtizána si nabrnkla bohatého magnáta a stala se z toho velká Láska. On udělal ze šlapky princeznu a ona z bezcitného obchodníka empatického muže, co zachraňuje firmy a svět. Muži u toho jihnou a ženy si trhají rodidla. Chytli jsme film, kdy Richard Gere vyjel ve svém Lotusu a normální scéna projíždějícího auta se stala velmi efektivní. Myslím, že by se za ní střihači z Rychle a zběsile nemuseli stydět. Dodneška, když ten film vidím, tak si na tu scénu vzpomenu a vzpomenu si to, jak jsme vybalovali novou televizi.

Klárka za mnou přišla, že by chtěla vidět na HBO seriál My děti ze stanice Zoo. Nebyl jsem si jist, že seriál o feťácích, drogách a zlaté německé mládeži z 70. let je to pravé ořechové pro 9letou holčičku. Sám jsem knihu četl a v pubertě mě zasáhla. Sám bych se na seriál rád podíval a jako odstrašující a výchovný efekt by to mohlo být fajn.

„Já se na to podívám a pokud to bude pro tebe vhodné, tak si to pustíme spolu! Ano?“, nabídl jsem a zároveň jsem se to trošku snažil zahrát do outu.

„Tak jo!“, souhlasila a dál si kreslila.

„Nechtěl bys jim místo toho pustit Pretty Woman?“, navrhla moje mamka a zase se mi vybavil scéna s autem, „To by pro ně už mohlo být, ne? I pro Lilinku!“

Pokýval jsem hlavou váhavě hlavou. I když je to moc hezký příběh a hezky natočený a s jistou nadsázkou, tak to taky není úplně pro 6leté a 9leté děti. To, ale není na Stranger Things a jiné chuťovky, které se mnou shlédli. Bojoval ve mně táta puritán a táta volnomyšlenkář.

„O čem to je?“, zajímala se hned Lilinka, protože zaslechla své jméno.

„Noooo…“, zamyslel jsme se, jak to říct jednoduše, „To je o jedné chudé kurtizáně, která se zamiluje do jednoho bohatého pána a on do ní.

„Co to je kurtizána?“, chtěla vědět hned dál Lilinka.

„No kurtizány, to jsou paní, které provozují nejstarší řemeslo na světě a prodávají svoje tělo, víš?“

„Tak to já bych dělat nemohla!“

„Jak to?“, chtěl jsem vědět proč.

„Já nemám odendávací hlavu, ani ruce, ani nohy. To by nešlo!“

„Hmm, to máš pravdu!“, ulevilo se mi, „To máš pravdu, to by nešlo!“

Leave a Reply