fbpx
Blog

Boty nebo bomby? Zvuková záměna, která mě téměř stála sluch.

Byli jsme s holkami na Benovi. Bylo to velkolepé, bylo to plné energie a byl to zážitek. Šel bych na mega koncert do O2 arény znovu? Ne, nešel! A já ti řeknu proč. 

Velkolepý koncert

Holky dostaly lístky na Bena minulý rok k Vánocům. Po velkolepém koncertu Bena Cristovao v O2 aréně, kde jezdil na tygrovi, lítal nad publikem a bylo tam spousty hostů, taneční crew a po internetu lítalo spoustu videí s úžasnou show, moje holčičky vyjádřily přání jít taky. 

Diamantový slon

Sám jsem se na koncert těšil a věřil jsem, že Ben posune koncert a jeho show ještě dál. Minulý rok byl zlatý tygr, tak jsem tento rok čekal minimálně diamantového slona. Diamantová opice nebyla. Show nebyla opulentní, jak jsem čekal, chyběla taneční crew, hostů nebylo tolik. I tak koncert byl plný pozitivní energie a velké show. Benny Cristo je fakt showman a jeho nadšení a zapálení pro hudbu, umí strhnout dav. Byly velké projekce, šlehaly ohně a konfety, byli zajímavý hosté. Holky tam viděly a udělaly si fotku s Dominique Alagia. Proč bych tedy nešel, znovu? 

Zvuk na prvním místě

Je to zvuk. Kdybych přišel na koncert Bena a vůbec neznal songy, tak bych si to vlastně neužil. Nevěděl bych, co říká a vlastně ani o čem zpívá. To samé jsem zažil na Leošovi Marešovi. Podobný zážitek byl na Mirai minulý rok. Vlastně nechápu po těchto zážitcích nerozumím tomu, že jsem byl ochoten jít na koncert do O2 arény a zaplatit za špatnou hudební produkci. A to vlastně opakovaně. Opravdu mi stačí vidět oblíbeného interpreta ve velké hale? Chodím tam opravdu za hudebním zážitkem? To nemluvím o tom, že nejsem sám. Z druhé strany nerozumím tomu, že umělci, a  není kritika přímo Bena a jeho koncertu, nejsou schopni si ošetřit kvalitu zvuku a hudební zážitek pro všechny.  

Není koncert jako koncert

Sám jsem navštívil pár koncertů, ať už to byl Jackson na Letné v Praze, Oasis v Drážďanech, nebo SnowPatrol na tom samém místě. Viděl jsem na živo Mirai v Letním kině u nás v krajském městě a ten zvukový zážitek se nedal s O2 arénou srovnat. Osobně to vidím, jako problém zvukaře a basů. Pokud písničky v O2 aréně jedou tzv. Unppluged bez výrazných basů a bubnů, tak se to vcelku dá poslouchat a je všem rozumět. Jakmile přidáte bubny, nebo výraznější beat, tak je zvuk v pytli, bolí uši a vlastní zážitek a požitek z koncertu jde do háje. A nebyl jsem sám. Kromě mojí ségry a mamky, který z toho měli podobný pocit, tak cestou z koncertu šlo mnoho zývajících nebo šťourajících se lidí se v uších, aby pomohli zalehlým a bolavým uším.

Vtipná historka nakonec

Na konec vtipná historka, která jen dokresluje moje celé dnešní lamentování nad zvukem v O2 aréně. V průběhu koncertu se několikrát ozvalo a dav skandoval zuřivě: „Boty, boty!“ Když už to dav skandoval asi potřetí za celou dobu koncertu, tak i basista hodil pár tónů z písničky „Boty pro ti lásce“, takové to basové sólo, kterým ta písnička začíná. Tum dum, tum dum, dum dum dum. Takže jsem nabyl dojmu, že všichni slyší to stejné to co já. Nabyl jsem dojmu, že to je nějaká nová písničky od Bena. Boty! Docela jsem se i těšil, co to bude.

Když už celá aréna křičela „Boty, boty“ asi po osmé, naklonil jsem se ke Klárce, která seděla vedle mě: „Slyšíš to, jak ty lidi skandují „Boty, boty“? To je nějakej novej song?

Podívala se na mě nechápavě, jako bych si z ní dělal srandu. 

„Tati, všichni křičí Bomby!“

V tu chvíli mi to došlo. Bomby snad první song, s kterým holky od Bena přišly a já ho musel v autě pouštět pořád do kola. Samozřejmě, že tu písničku znám. Jen já jsem skandoval v celé O2 aréně nevědomky, že chci písničku o botách. 

„Vidíš, a já celou dobu slyším „Boty, boty!“ místo toho všichni křičí „Bomby, bomby!“…

Ben dal Bomby úplně nakonec a byla to opravdu bomba. Celá O2 aréna se otřásala v základech. 

Stálo to za to?

Druhý den po koncertu jsem se ještě bavil o tom, jaký měly zážitek z koncertu moje holčičky. Byly nadšené. Pro Klárku to byla naprostá pecka zážitek a pro Lili taky, jen jí tam chyběli Mirai jako host. Takže dárek splnil svůj účet. V květnu příští rok jdeme na Majáles, tak jsem zvědav, jak to bude se zvukem tam. 

Máš podobnou zkušenost z koncertů v O2 aréně? Vzal bys na takový koncert děti? Na jakém dobrém koncertu si naposledy byl s dětmi?

Napiš mi, co si o tom myslíš!